14.02.2011 WYNIKI I KONKURSU LITERACKIEGO NA BAJKĘ DLA DZIECI
Z podziękowaniem za cierpliwość, bo jesteśmy w zwłoce w odniesieniu do regulaminowego terminu rozstrzygnięcia, i z ogromną radością, podajemy nazwiska laureatów oraz tytuły utworów, które zostały nagrodzone w I Konkursie Fundacji Foster na bajkę dla dzieci. Oto werdykt Jury (patrz: werdykt Jury z uzasadnieniem)
W kategorii utworów nadesłanych przez osoby pełnoletnie przyznano:
I miejsce:
Maja Starakiewicz, Muzyka Fruwającej Ryby
II miejsce ex aequo:
Sabina Bobran, Jeżozwierz i Różyk
Michał Erazmus, Królicze serce
Wyróżnienia:
- Piotr Rowicki, Śpiący królewicz
- Katarzyna Czarnecka, Czarna bajka
- Stanisław Plenzler, Bajka o Czarnym Kocie, co pecha przynosi
- Marian Kowalski, O marzeniu bibliotekarza
- Urszula Kozłowska, Całkiem nowa bajeczka
- Aleksandra Balcerak, Niebieskie drzewo
- Tomasz Śmigielski, To
- Michał Zaremba, Trzy ziarenka fasoli.
W trakcie konkursu zdecydowaliśmy, że teksty autorów niepełnoletnich będą podlegały odrębnej ocenie. I tak oto powstała lista zwycięzców w tej kategorii (patrz: werdykt Jury z uzasadnieniem):
I miejsce:
Weronika Prus, Bajka o dobrym, ale samotnym rybaku
Wyróżnienia:
Oliwia Dreczka, Papugi Oliwii
Sara Brózdowska, Historia Bandarusa i krasnala
Jakub Michałowski, Krzak róży
Z Autorami lub ich przedstawicielami (w przypadku Autorów niepełnoletnich) będziemy kontaktować się telefonicznie bądź mailowo w najbliższych dniach.
Nagrodzone teksty reprezentują wysoki poziom literacki, są oryginalne, niosą ważne dla dzieci treści. Jury wielokrotnie zaznaczało, że '(...) największą trudność sprawiło [nam] dostosowanie się do zapisanego w regulaminie konkursu kryterium gatunku literackiego (definicji bajki), ponieważ pojęcie "bajki" w odniesieniu do literatury dziecięcej jest szerokie i wieloznaczne, właściwie do dziś nie do końca ściśle zdefiniowane. Teksty nadesłane na konkurs potwierdziły ten stan rzeczy - fascynujące i ciekawe było bogactwo form i gatunków (bajeczka, przypowiastka, powiastka, bajka zwierzęca, bajka dydaktyczna, filozoficzna). Wobec powyższych wątpliwości za najważniejsze kryterium oceny [Jury uznało] wartość literacką, oryginalność ujęcia tematu, swobodę kreacji świata, wagę podjętego problemu i sposób prezentacji tzw. morału (bez dosłowności)'. Do takiego podejścia do oceny utworów przychyliła się Fundacja.
Intencją Fundacji jest opublikowanie wzmiankowanych tekstów w formie książkowej, by zaprezentować je szerszej publiczności, bo na to zasługują, a także bo powinny cieszyć i dzieci, i ich rodziców. O pracach i postępach w tym zakresie będziemy informowali Zainteresowanych. Jednocześnie zdecydowaliśmy, że nie będziemy prezentować nagrodzonych tekstów na stronie domowej Fundacji przed datą ich oficjalnej publikacji inaczej, niż (i to tylko ewentualnie) w bardzo krótkich fragmentach, zachęcających do dalszej lektury. Bo czytać je warto!
Jury w werdykcie powołało dodatkowo tytuły tych utworów, które prezentowały - w opinii Jury - wysoki poziom literacki i ciekawą tematykę, a nie znalazły się wśród regulaminowo nagrodzonych lub wyróżnionych tekstów. Uzupełniamy werdykt o nazwiska Autorów:
Cezary Dobies, Mrówka i pies
Dorota Dziedzic, Choroba słońca
Elżbieta Janikowska, Mały olbrzym
Magdalena Stencel, O wróżce z Krainy Pięciu Jezior
Marcin Czeczko, Elf, który nie miał domu
Monika Redlińska, Bajka o kieleckich elfach
Sebastian Wiktorski, Wielbłąd
Patrycja Wojtkowiak, O pąkli, która chciała podróżować
Zdecydowaliśmy się wspomnieć o tej twórczości w dowód tego, że nie umknęła naszej uwadze: wspomniane utwory stanowią doskonałą wizytówkę Autorów, powinny być powodem dumy i osobistej satysfakcji.
Jeszcze raz dziękujemy Autorom nagrodzonym, wyróżnionym i tym wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie. Ilość nadesłanych prac świadczy o ogromnej potrzebie przekazywania najmłodszym ważnych dla nas treści. Może też o chęci dzielenia się własną twórczością. A może dowodzi także, że potrzebne są podobne naszej inicjatywy - i że ten pierwszy konkurs nie powinien być ostatnim.
[AG] |