27.11.2019

W ostatnich dniach ukazała się, również dzięki staraniom i dofinansowaniu publikacji przez Fundację FOSTER, kolejna książka wydawnictwa Stapis z serii Literatura Górska na Świecie pt. ‘Presja” Tommy’ego Caldwella. Czytajcie! Naprawdę inspirująca lektura o tym, że gdy się naprawdę czegoś chce, można wszystko!

15 stycznia 2015 roku wspinanie.pl donosiło:
"Po 19 dniach w wielkiej ścianie Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson w końcu zameldowali się na szczycie El Capitana. Tym samym 7-letni wielki projekt pod nazwą Dawn Wall zakończył się sukcesem – została otwarta niezwykła i ekstremalnie trudna linia. Najtrudniejsza klasyczna, wielowyciągowa droga na świecie! I do tego pokonana podczas wielodniowej, ale jednej próby!".

Podobny news obiegł portale i prasę wspinaczkową na całym świecie.

"Presja" to fascynująca historia o niesamowitym dokonaniu zespołu Caldwell-Jorgenson i o wydarzeniach, które do niego doprowadziły, ale przede wszystkim to fantastyczna i szczera opowieść Tommy’ego o sobie samym. O przemianie nieśmiałego, introwertycznego chłopca w prawdziwego wojownika.

Życie nie szczędziło mu wyzwań. Nazajutrz po ukończeniu dwudziestych pierwszych urodzin wraz z trójką innych wspinaczy został porwany przez separatystów islamskich i przeżył piekło w górach Kirgistanu. Wkrótce po tym, w wyniku wypadku podczas prac remontowych we własnym domu, stracił palec wskazujący. Trudno o większą katastrofę dla wspinacza. Nieco później odeszła od niego żona.

Ze wszystkich tych trudności Tommy wyszedł z na nowo ugruntowanym poczuciem celu i ogromną determinacją.

Polscy widzowie znają przebieg historię Tommy’ego z filmu pt. Dawn Wall, który miał polską premierę w ubiegłym roku (wrzesień 2018 na Festiwalu w Lądku Zdroju).