14.11.2019
Otrzymaliśmy nieco spóźnione sprawozdanie Politechniki Gdańskiej z wykorzystania sprzętu, którego zakup dotowała Fundacja. Czy jesteśmy dumni?
Bardzo. Wielkie rzeczy dzieją się na tym sprzęcie. Choć część tytułów prac magisterskich i doktorskich, które powstają w oparciu o badania prowadzone dzięki temu sprzętowi, wymagałaby tłumaczenia na język potoczny, podzielimy się osiągnięciami. Nie sprzętu, ale mądrych ludzi, którzy na nim pracują.
A oto przegląd, co zadziało się w ciągu ostatniego półrocza na poszczególnych aparatach.
Spektrometr mas
- Analiza produktów metabolizmu koniugatów parasoli molekularnych z inhibitorami enzymatycznymi w ekstrakcie bezkomórkowym Candida albicans.
Efekty: Praca dyplomowa magisterska (egzamin dyplomowy odbył się w lipcu 2019) oraz przyszła publikacja w czasopiśmie z listy JCR (manuskrypt w przygotowaniu).
- Analiza chemiczna składu galasów dębu.
Efekt: publikacja: Bilek M., Kozłowska-Tylingo K., Gostkowski M., Staniszewski P., Galasy rodzimych gatunków dębu jako potencjalny surowiec garbnikowy. Manuskrypt wysłany do redakcji czasopisma Sylwan.
- Analiza MS związków badanych w Katedrze Chemii Organicznej oraz w Katedrze Biotechnologii i Technologii Żywności. Efekty: przyszłe publikacje
- Wykorzystanie w dydaktyce: zajęcia ze studentami kierunku Inżynieria Biomedyczna, specjalność: Chemia w medycynie.
Mikroskop konfokalny
Zespół S. Milewskiego
- Analiza kinetyki wnikania fluorescencyjnych pochodnych koniugatów parasoli molekularnych, peptydów penetrujących i acylowych pochodnych układów typu „trimethyl lock” z inhibitorami enzymatycznymi do komórek drożdżaków z rodzaju Candida.
Efekty: Praca doktorska (w przygotowaniu), dwie przyszłe publikacje w czasopismach z listy JCR (manuskrypty w przygotowaniu).
Zespół E. Augustin
- Badanie procesu wnikania niesymetrycznych bisakrydyn (UAs), kropek kwantowych (QD) oraz ich koniugatów do komórek nowotworowych (H460 i HCT116) i prawidłowych (MRC-5 i CCD 841 CoN).
- Badanie wewnątrzkomórkowej dystrybucji niesymetrycznych bisakrydyn (UAs), kropek kwantowych (QD) oraz ich koniugatów w komórkach nowotworowych (H460 i HCT116) i prawidłowych (MRC-5 i CCD 841 CoN).
Efekty: manuskrypt publikacji wysłanej druku w czasopiśmie z listy JCR
Zespół M. Serockiego
Zestaw chromatograficzny FLASH
Synteza i oczyszczanie koniugatów parasoli molekularnych, peptydów penetrujących i acylowych pochodnych układów typu „trimethyl lock” i ich fluorescencyjnych pochodnych.
Efekty: a) dwie prace dyplomowe magisterskie (egzaminy dyplomowe w czerwcu i wrześniu 2019); b) komunikat na międzynarodowej konferencji naukowej; c) realizacja projektu doktorskiego mgr inż. M. Nowaka; d) dwie przyszłe publikacje w czasopismach z listy JCR (manuskrypty w przygotowaniu).
We wszystkich wymienionych powyżej publikacjach umieszczone będą podziękowania dla Fundacji FOSTER.
|