10.10.2015
Fundacja dotuje kolejną książkę

Z radością donosimy, że stale dbamy o rozwój czytelnictwa w Polsce. Tym razem dofinansowaliśmy w kwocie 1.500 PLN niezwykłą pozycję: "Istnienie jest uśmiechem z nieba. Tam gdzie Wopławki i tam gdzie Kętrzyn" Mieczysława Ostrowskiego. Pozycja obowiązkowa dla osób emocjonalnie związanych z terenami Warmii i Mazur!

Utwór składa się z dwóch części. Pierwsza - "Tam gdzie dawniej na obłokach nad dachami czerwonymi" - zawiera zbiór wierszy, impresji wokół rodzinnych okolic Autora. W drugiej - "Dwa moje ocalałe światy. Wspomnienia" znalazła się proza wspomnieniowa. Autor donosi, że: "(...) wiersze powstały na przestrzeni ostatnich siedmiu lat. Zrodziły się jako dodatkowy efekt częstszych i dłuższych niż wcześniejsze oraz bardziej emocjonalnych - zapewne także z racji mojego wieku biologicznego - powrotów do rodzimego Kętrzyna. Z kolei wspomnienia są zapisem pamięci. O bliskich i spotkanych ludziach. O rodzinnym domu i rodzinnych losach. O dorastaniu i szkolnej edukacji. O niespiesznym zlepianiu własnej tożsamości. O polsko-niemieckim zgodnym współistnieniu w lokalnej społeczności. O zasadniczych przemianach i przewartościowaniach zachodzących w powojennym ćwierćwieczu na Warmii i Mazurach. O rozmaitych zdarzeniach i doświadczeniach. O okolicach szczególnych.

Wspomnienia przedstawiają wzrastanie oraz dojrzewanie człowieka w obrębie jego najbliższego otoczenia i w ramach większych grup społecznych. Opowiadają o jego drodze życiowej pośród zachodzących procesów i zmian mentalnościowych, obyczajowych, kulturowych i cywilizacyjnych. Ta pojedyncza historia odzwierciedla w jakimś stopniu powojenną historię ziemi mazurskiej i obrazuje wspólną historię naszego kraju".

Więcej o Autorze i o samej książce tutaj: http://ketrzyn.warmia.mazury.pl/pl/kultura/aktualnosci/1582-mieczyslaw-ostrowski-istnienie-jest-usmiechem-z-nieba-tam-gdzie-woplawki-i-tam-gdzie-ketrzyn

Zapraszamy do lektury!