10.03.2014
Fundacja Foster i "Zły Pan"

Z dumą donosimy, że przyczyniliśmy się do publikacji na polskim rynku tłumaczenia książki pt.: "Zły Pan" autorstwa norweskiego duetu Gro Dahle/Sven Nyhus. Żaden utwór tych Państwa nie przeszedł dotychczas bez echa. Dotowaliśmy tę szczególną lekturę, która, w naszym przekonaniu, ma szansę pomóc wielu osobom stykających się z przemocą ze strony najbliższych osób.

Pozwolę sobie zacytować Wydawcę, EneDueRabe:
"Zły Pan" to bardzo specyficzną pozycją, absolutnie wyjątkowa, porusza trudny temat przemocy domowej. Jest to prawdziwa perła norweskiej literatury dziecięcej która zdobyła wiele nagród oraz wyróżnień. Między innymi:
2003 - nominacja do nagrody Krytyków
2003 - nagroda Wydziału Kultury i Kościoła
2004 - nominacja do Tytułu Najpiękniejszej Książki Roku w Norwegii
2004 - Tytuł Najpiękniejszej Obrazkowej Książki Roku w Norwegii
2004 - Wybór do "Białych Kruków"

Przywołać należy również kilka fragmentów recenzji:
"Artystycznie wspaniale ilustracje"
"Obraz uzupełnia tekst i nawzajem"
"Najpierw sielsko, potem napięcie rośnie, aż do wybuchu ojca i ucieczki dziecka w głąb siebie, by nie widzieć, by nie słyszeć"
"Wyjątkowa książka oddaje uczucia dziecka, wielki talent twórców"
"Wskazówka dla dziecka, ale tez nie nachalne podana, ale poetycko - zwróć się do kogoś, opowiedz o tym, jest ktoś, do kogo masz zaufanie."
Książka "Zły Pan" (Sinna Mann) opisuje rozpadający się świat dziecka rozerwanego pomiędzy miłością i lojalnością w stosunku do ojca, który wybucha niekontrolowanym gniewem, a własnym strachem i przerażeniem. Efektem tego jest z jednej strony przeniesienie negatywnych emocji na stworzoną postać tytułowego Złego Pana, z drugiej - obwinianie siebie za wybuchy gniewu ojca (czy to jest moja wina), a także ucieczka od strasznej rzeczywistości w świat fantazji.

Siłą książki jest mocny tekst jednocześnie poetycki oraz bezkompromisowe ilustracje.