Mateusz Haładaj

Narodowość: Polska

Data urodzenia: 17 listopada 1985

Znajomość języków: Język ojczysty: Polski, Angielski zaawansowany, Niemiecki komunikatywny, Hiszpański komunikatywny

Umiejętności wspinaczkowe: Regularnie pokonywane trudności 9a RP i 8b OS., zwycięzca zawodów Bouldermonsters w 2002 r., uczestnik zawodów Mistrzostw Świata w Monachium 2005

EDUKACJA

W 2010r. obroniłem tytuł magistra na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Obecnie staram się łączyć pasję wspinaczkową z wykonywaniem wyuczonego zawodu.

WSPINANIE

Zacząłem interesować się wspinaniem w 1999r. W 2003r. osiągając duże postępy postanowiłem skupić się na rozwoju mojej pasji i obecnie jestem jednym z najaktywniejszych wspinaczy w kraju. Dużo podróżuję po Europie w poszukiwaniu najpiękniejszych dróg wspinaczkowych, często tych ekstremalnych. W ciągu kilku ostatnich lat miałem przyjemność odwiedzić Sycylię, Sardynię, Majorkę, Słowację, Czechy, Słowenię, Austrię i Włochy. Dużo czasu spędziłem na południu Francji, ale w tej chwili największą radość sprawia mi wspinanie w Hiszpanii i Niemczech.

W przerwach między wyjazdami wspinam się w okolicznych skałach polskiej jury i okazjonalnie biorę udział w zawodach.

W wieku 17 lat, w 2003r. jako trzeci Polak osiągnąłem poziom 8c RP i 8a+ OS. Dwa lata później udało mi się pokonać trudności 8b OS (jako trzeciemu Polakowi).
W kolejnych latach przeszedłem legendarną drogę Biographie 8c+ w Ceuse, we Francji, oraz siedem dróg o trudnościach 9a w Austrii, Słowenii, Polsce i Hiszpanii.
Obecnie stale osiągam postępy, czego efektem jest pokonanie w 2013r. drogi Ciudad de Dios 9a/a+. która jest moim najtrudniejszym przejściem skalnym, jednocześnie najtrudniejszą drogą pokonaną przez Polaka.

MEDIA

Uprawiając wspinaczkę od wielu lat I będąc zainteresowanym wszelkimi zagadnieniami z nią związanymi stale współpracuję z magazynami wspinaczkowymi i portalami internetowymi poświęconymi tej tematyce. Piszę własne artykuły, publikuję zdjęcia oraz przewodniki. Informacje o moich dokonaniach regularnie pojawiają się w mediach, również tych o zasięgu międzynarodowym.

  • Regularnie publikuję materiały w magazynie Góry
  • Od 2007r. jestem prelegentem na Krakowski Festiwalu Górskim - jednej z największych tego typu imprez w Europie.
  • Od 2010r. mam przyjemność być członkiem międzynarodowego teamu marki MILLET i doradcą technicznym francuskiej firmy.
  • Od 2010r. jestem zaangażowany w działalność na forum goryonline.com jako ekspert w dziedzinie podróży wspinaczkowych.
  • Od 2012r. współpracuję z marką Polarsport jako ekspert sprzętowy.
  • Od 2012r. moje dokonania skalne plasują mnie w pierwszej dziesiątce międzynarodowego rankingu 8a.nu
  • Zdjęcia mojego autorstwa regularnie ukazują się w prasie o tematyce wspinaczkowej (Góry, Magazyn Górski, Extreme) oraz portalach internetowych poświęconych tej tematyce

PLANY

Chcąc rozwijać swoją pasję cały czas planuję kolejne wyjazdu wspinaczkowe. Od kilku lat spędzam na wyjazdach 5-6 miesięcy w roku i jestem zmotywowany do stałego rozwoju swoich umiejętności.

INNE ZAINTERESOWANIA

  • podróże
  • architektura
  • fotografia

INTERNET