01.06.2011
II KONKURS LITERACKI NA BAJKĘ DLA DZIECI

W okrąglą rocznicę naszej poprzedniej inicjatywy, w Dzień Dziecka, Fundacja FOSTER ogłasza II Konkurs literacki na bajkę dla dzieci. Tym razem słowo "bajka" jest tylko wskazówką. W uprzedniej edycji spostrzegliśmy, że szkoda sprowadzać i ograniczać twórczość kierowaną do dzieci tylko do tegoż terminu, ponieważ równie piękne treściowo mogą być baśnie, opowiadania czy powiastki. Hasłem przewodnim niech będzie: OBJAŚNIANIE ŚWIATA. Nadesłany utwór ma za zadanie zaspokajać ciekawość przejawianą przez najmłodszych w stosunku do otaczającej ich rzeczywistości. Objaw ogromnego głodu wiedzy o świecie jest znany wszystkim rodzicom, którzy borykają się nieustannie z pytaniami: "ale czemu, a dlaczego, a po co?". Spróbujmy w nadesłanych tekstach sprostać temu zadaniu i odpowiedzieć najmłodszemu odbiorcy na dowolnie sformułowane pytanie o sens zaobserwowanego zjawiska lub wydarzenia; o uczucia, porządek świata czy reguły rządzące ludzkim życiem, losem czy wyborami. Nic nie uprzedzi dziecięcego szczebiotu, nie da się, i na szczęście, przerwać potoku pytań. Niech zatem nasze "bajki" udzielą choćby kilku mądrych odpowiedzi. Może da się wytłumaczyć, dlaczego po zimie następuje wiosna, czy mucha musi latać a już na przykład kret nie, skąd się bierze deszcz i czy na tęczę trzeba zasłużyć.

Utwory konkursowe mają być adresowane do najmłodszych, przede wszystkim tych w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (kategoria +3). Do udziału zapraszamy wszystkich bajkopisarzy, który czują, że mają dar objaśniania świata i chcą udzielić odpowiedzi na ważne, trudne, dociekliwe i zabawne pytania.

Tym kolejnym przedsięwzięciem, mamy nadzieję zapoczątkować doroczną tradycję piśmienniczą - niech tak będzie, że w Dniu Dziecka będziemy wskazywać zadanie, w nadziei, że będziecie pisać, pisać, pisać... a tym pisaniem, a przede wszystkim obok i oprócz niego, będziecie mówić ważne rzeczy swoim dzieciom.

Wystarczy przesłać do dnia 31 sierpnia 2011 r. na adres kontakt@fundacjafoster.pl tekst spełniający wymogi określone w regulaminie, opublikowanym na www.fundacjafoster.pl . Nadesłany utwór ma być krótki i zwięzły, nieść ważne dla najmłodszych treści. Oczekujemy, że nadesłane teksty nas wzruszą, rozbawią i wprawią w zachwyt, tak, jak poprzednim razem. Zachwycać się chcemy nie tylko światem przedstawionym, ale i piękną polszczyzną. Wyboru najciekawszych utworów dokona złożone ze znawców literatury i przedstawiciela Fundacji Jury, którego skład ogłosimy wkrótce. Trzem najlepszym autorom przyznamy nagrody pieniężne. Mamy nadzieję wyłonić nie więcej niż 10 tekstów, które zasługują na opublikowanie. Jeśli się uda, już w październiku poznamy nazwiska autorów najciekawszych "bajek", a wkrótce potem, choć niestety, nie potrafimy przewidzieć dokładnie kiedy, spotkamy się z laureatami Konkursu na promocji książeczki, która ma za zadanie oczarować najmłodszych. Do piór lub klawiatur, Panowie i Panie!

[AG]