04.03.2022
POMOC DLA UKRAIŃSKICH DZIECI

Wszyscy żyjemy wojną Rosji z Ukrainą. Mamy nadzieję na jej szybkie zakończenie. Stoimy bezradni w obliczu wydarzeń, których w tej skali w Europie nie obserwowaliśmy od zakończenia II Wojny Światowej. Nie wiemy jeszcze, jaka forma pomocy ofiarom tej wojny okaże się najlepsza, ale deklarujemy stworzenie na początek 10 stypendiów edukacyjnych dla ukraińskich dzieci. W zależności od potrzeb – mogą być wypłacane przez okres 3 lub 6 miesięcy w kwocie od 500 – 1000 PLN miesięcznie. Zgłosiliśmy wstępnie taki plan do zaprzyjaźnionych szkół podstawowych, które w pierwszej kolejności mierzą się z falą dzieci, które będzie trzeba włączyć w edukację i zaopiekować. Mamy nadzieję na błyskawiczną informację zwrotną, bo szkoły według nas najlepiej rozpoznają potrzeby swoich podopiecznych.

Zamierzamy również wystawić na sprzedaż zapasy z nakładu „Całkiem nowych bajeczek”, które niegdyś zrealizowaliśmy. Ewentualny wpływ ze sprzedaży w całości przeznaczamy na pomoc ukraińskim dzieciom (stworzenie większej ilości stypendiów lub wsparcie w inny sposób w zależności od potrzeb rozpoznanych przez szkoły – dotacje na obiady w stołówkach, wyprawki, pomoc językową etc.). Sprzedaż wysyłkową będzie prowadziło zaprzyjaźnione z nami wydawnictwo, STAPIS z siedzibą w Katowicach. Wszystkim życzymy przyjemnej lektury. O książce więcej tutaj

Oczywiście, nadal można wspierać działania Fundacji wpłatą 1% - tegoroczne wpływy z 1% w całości przekierowujemy na pomoc ukraińskim dzieciom – ofiarom tej okrutnej wojny.

Z góry dziękujemy za okazane serce i wsparcie.

25.10.2021
POMOC DLA MIGRANTÓW NA GRANICY

Pomagamy, bo nikt nie zasługuje na śmierć w lesie.

Przekazujemy darowiznę na dofinansowanie działań Fundacji Ocalenie związanych z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej.

Zależy nam także na wsparciu rzetelnej informacji o tym, co na granicy się dzieje, bo wszyscy mamy prawo to wiedzieć. Pomoc ma być przeznaczona również na informowanie, edukowanie i komunikowanie społeczeństwu o sytuacji osób starających się o status uchodźcy w naszym kraju, o podejmowanych przez Fundację Ocalenie działaniach na granicy oraz, w miarę możliwości, o działaniach Straży granicznej i innych organizacji pozarządowych.

27.11.2019

W ostatnich dniach ukazała się, również dzięki staraniom i dofinansowaniu publikacji przez Fundację FOSTER, kolejna książka wydawnictwa Stapis z serii Literatura Górska na Świecie pt. ‘Presja” Tommy’ego Caldwella. Czytajcie! Naprawdę inspirująca lektura o tym, że gdy się naprawdę czegoś chce, można wszystko!

15 stycznia 2015 roku wspinanie.pl donosiło:
"Po 19 dniach w wielkiej ścianie Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson w końcu zameldowali się na szczycie El Capitana. Tym samym 7-letni wielki projekt pod nazwą Dawn Wall zakończył się sukcesem – została otwarta niezwykła i ekstremalnie trudna linia. Najtrudniejsza klasyczna, wielowyciągowa droga na świecie! I do tego pokonana podczas wielodniowej, ale jednej próby!".

Podobny news obiegł portale i prasę wspinaczkową na całym świecie.

[Więcej]



14.11.2019

Otrzymaliśmy nieco spóźnione sprawozdanie Politechniki Gdańskiej z wykorzystania sprzętu, którego zakup dotowała Fundacja. Czy jesteśmy dumni?

Bardzo. Wielkie rzeczy dzieją się na tym sprzęcie. Choć część tytułów prac magisterskich i doktorskich, które powstają w oparciu o badania prowadzone dzięki temu sprzętowi, wymagałaby tłumaczenia na język potoczny, podzielimy się osiągnięciami. Nie sprzętu, ale mądrych ludzi, którzy na nim pracują.

A oto przegląd, co zadziało się w ciągu ostatniego półrocza na poszczególnych aparatach.

[Więcej]



20.05.2019

Dalszy ciąg warsztatów Wyprawa Po-Rozumienie

W Szkole Podstawowej nr 8 w Sopocie rozpoczęła się dziś 2. część warsztatów Wyprawa Po-Rozumienie orgaznizowanych przez Fundację FOSTER, a prowadzonych przez duet Katarzyna Jackowska-Enemuo i Elżbieta Czapiewska dla dzieci klas I-IV. Zdradzimy tylko, że dzieci miały przyjść na warsztaty ubrane w swój ulubiony kolor. Kolor symbolizuje tu odmienność, bo każdy z nas jest inny. I mimo, że jesteśmy różni, powinniśmy uczyć się żyć obok siebie w przyjaźni i wzajemnie sobie pomagać.



17.05.2019

Nowy sprzęt dla Politechniki Gdańskiej

Fundacja uczestniczyła w uroczystym przekazaniu trzech fantastycznych urządzeń dla Wydziału Chemicznego PG:

1) Spektrometru mas
2) Mikroskopu konfokalnego
3) Zestawu do chromatografii Flash.

Uczestniczyła dlatego, że dzięki hojności Fundatora i działaniom samej Fundacji doszło do zakupu tego nowoczesnego, bardzo potrzebnego do badań laboratoryjnych sprzętu. Spotkanie odbyło się na Wydziale Chemicznym UG w Katedrze Technologii Leków i Biochemii w obecności pełniącego obowiązki Rektora PG Piotra Dominiaka, kierownika KTLiB – czyli pełniącego obowiązki gospodarza Dziekana – prof. Sławomira Milewskiego, pani prezes Fundacji oraz oczywiście Fundatora.

Mamy nadzieję, że dzięki tym urządzeniom polska nauka zrobi krok naprzód, wyniki badań zainspirują kolejnych naukowców i w przyszłości PG stanie się także uczelnią badawczą!

Więcej o samym wydarzeniu i o sprzęcie już wkrótce!



16.05.2019

Dotacja dla Odyseuszy

Fundacja Foster przekazała niewielkie dofinansowanie na szczytny cel. Udzielamy wsparcia finansowego niezbędnego do udziału Odyseuszy Akademickiego Centrum Kultury “Alternator” Uniwersytetu Gdańskiego w 40. Finałach Światowych konkursu ODYSEJA UMYSŁU.

Studenci przygotowywali się do udziału w konkursie od września 2018 roku poprzez pracę nad kreatywnym rozwiązaniem problemów długoterminowych, aktywnym treningiem zadań spontanicznych oraz przygotowaniem scenografii i kostiumów. W finale ogólnopolskim spotkały się 234 drużyny. Dwie drużyny z ACK UG “Alternator” zdobyły złote puchary i tytuły “LAUREATÓW I STOPNIA” w swoich kategoriach wiekowych i tym samym zostały najlepszymi w Polsce! Razem z 10 drużynami z Trójmiasta uzyskały prawo do reprezentowania naszego kraju podczas finałów światowych w USA (Michigan State University) w dniach 21.05 - 26.05.2019 r.

Celem obu drużyn jest wygranie finału w swoich kategoriach i zaprezentowanie polskiej niekonwencjonalności i kreatywności, które często przyciągały uwagę świata do naszego kraju.

Trzymamy kciuki za Odyseuszy i życzymy osiągnięcia celu.

24.04.2019

Fundacja FOSTER informuje, że na semestr letni przyznała stypendium w wysokości 600 PLN miesięcznie Panu Kamilowi Feliksowi Bartniczukowi. Serdecznie gratulujemy!



13.03.2019
Warsztaty Po-Rozumienie

Fundacja FOSTER donosi, że we współpracy z Katarzyną Jackowską, antropolożka kultury, muzykantką, opowiadaczką historii, animatorką kultury i edukatorką oraz Elżbietą Czapiewską, pedagożką, specjalistką do spraw wdrażania zmiany w szkołach, entuzjastką modelu edukacji włączającej i z zamiłowania mediatorem i specjalistą ds komunikacji, przeprowadzi w Szkole Podstawowej nr 8 w Sopocie "Warsztaty Po-Rozumienie". Z naszych obserwacji wynika bowiem, że mówiąc do siebie, rozumiemy się coraz mniej i że najwyższy czas zwrócić dzieciom uwagę na słowo i jego moc. Może warto stworzyć zalążek i wyposażyć w narzędzia to dorastające pokolenie, by kiedyś, mimo różnic, umiało się komunikować?

Z założenia zajęcia mają mieć formę zabawy odwołującej się do baśni, w którą uczniowie mogą aktywnie się włączyć. Będziemy rozmawiać o emocjach, o ich rozpoznawaniu, o znaczeniu słowa, o szacunku i porozumiewaniu się bez przemocy.

Mamy nadzieję włączyć w naszą zabawę Nauczycieli i zaopatrzyć ich oraz Rodziców w materiały powarsztatowe, które pozwolą utrwalać w dzieciach postawy opierające się na przyjaznym, otwartym stosunku do rówieśników i otaczającego świata. Dzieci z natury nie są nienawistne. Jeśli takie się stają, to my, dorośli, powinniśmy im pomóc

[Więcej]



12.03.2019
Stypendia Fundacji FOSTER czekają na studentów Biotechnologii!

Wraz z wiosenną odsłoną programu stypendialnego Fundacji FOSTER kolejne stypendia czekają na tych, którzy do dnia 29 marca br. złożą stosowne wnioski. Przypominamy, że stypendia przeznaczone są dla studentów II- V roku, którzy osiągają dobre wyniki w nauce i znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, a pochodzą z małych miast i terenów wiejskich. Jednocześnie informujemy, że dotychczasowi stypendyści mogą ubiegać się o ponowne stypendium. Wymagania formalne pozostają bez zmian. Komisja stypendialna rozpatrzy złożone podania najpóźniej do dnia 12 kwietnia 2019 r.



10.12.2018
Stypendium Fundacji FOSTER dla studentów Biotechnologii Wydziału Chemicznego PG przyznane

Z uwagi na małe zainteresowanie, ponownie rozważamy wygaszenie programu stypendialnego. W bieżącym semestrze wpłynął tylko jeden wniosek spełniający kryteria.

Wybraną Stypendystką w semestrze zimowym 2018/2019 zostaje:
Magdalena Piotrowska

Serdecznie gratulujemy!



10.10.2018
Stypendia Fundacji FOSTER czekają na studentów Biotechnologii!

Rusza kolejna edycja programu stypendialnego Fundacji FOSTER dla studentów Biotechnologii PG, odsłona 2018/2019, najprawdopodobniej ostatnia. Po 10 lat funkcjonowania programu, będziemy starali się zrobić na potrzeby własne małe podsumowanie, ogarnąć, ile osób z niego skorzystało (ach, statystyki!), czy i jak pomógł i czy trafił faktycznie tam, gdzie potrzebna była pomoc. Tymczasem, zapraszamy do składania wniosków.

W bieżącym semestrze kolejne stypendia w wysokości 600 PLN miesięcznie czekają na tych, którzy do dnia 14 listopada br. złożą stosowne wnioski. Przypominamy, że stypendia przeznaczone są dla studentów II - V roku, którzy osiągają dobre wyniki w nauce i znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, a pochodzą z małych miast i terenów wiejskich. Jednocześnie informujemy, że dotychczasowi stypendyści mogą ubiegać się o ponowne stypendium. Wymagania formalne pozostają bez zmian. Komisja stypendialna rozpatrzy złożone podania najpóźniej do dnia 30 listopada 2018.



20/23.09.2018
Moffatt nagrodzony!

Z radością informujemy, że książka, która otrzymała wsparcie naszej Fundacji, kawał dobrej literatury górskiej (a może raczej wspinaczkowej?), "Revelations" Jerry’ego Moffata i Nialla Grimesa w tłumaczeniu Anny Gołębiowskiej (wydana nakładem wydawnictwa Stapis, seria Literatura górska na świecie) otrzymała I nagrodę w kategorii Literatura Wspinaczkowa na XXIII Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Jury doceniło tę pozycję, bo jest ważna: traktuje o narodzinach wspinaczki sportowej w takim kształcie, w jakim ją znamy dzisiaj. (Werdykt Jury tutaj: http://www.festiwalgorski.pl/ksiazka-gorska-roku-2018-werdykt-jury/ )



10.09.2018

Troszkę się działo w Fundacji, ale zabrakło informacji o naszej aktywności. Aktualizujemy i donosimy, że od pewnego czasu przygotowujemy dla Was nową stronę. Może zmobilizuje nas to do szybszego zrealizowania zapowiedzi…



08.09.2018

Fundacja wywiązała się ze zobowiązania na dofinansowanie książki pt.: "Tu gdzie się niebo nisko schyla. Kętrzyńskie ślady tożsamości" Mieczysława Ostrowskiego. Kętrzyn jest szczególnie bliski Fundatorowi, publikacja absolutnie niszowa. Bez dotacji nie miałaby szans oglądać światłą dziennego. Nakład jest jeszcze ciepły, a wkrótce w Kętrzynie i okolicach spotkanie autorskie.



28.07.2018

Karolina Ośka nie dała nam długo czekać na sukces! Gratulacje. Wraz z Michałem Czechem dokonała tego, co założyła. O pierwszym polskim przejściu L’or du temps 7c+ na Grand Capucin (Alpy) więcej można przeczytać tutaj: https://wspinanie.pl/2018/07/oska-czech-lor-du-temps-capucin/. Stypendium zgodnie z umową wypłacamy do września włącznie, kto wie, na jakie ambitne realizacje porwie się jeszcze w tym sezonie Karolina?



24.07.2018

Donosimy, że w ramach współpracy z Wydawnictwem Stapis w serii Literatura górska na świecie ukazała się książka Jerry’ego Moffatta i Nialla Grimesa pt.: Revelations. Tytuł wprost nawiązuje do słynnej wśród wspinaczy drogi Revelations (8a+) w Raven Tor, opowiada o robieniu „cyfry”, wygrywaniu zawodów, pracy nad sobą, podnoszeniu poprzeczki i łamaniu zasad grawitacji. O ambicji i spełnianiu marzeń. O trudnych początkach, z kredą krawiecką zamiast magnezji. O skórze spalonej słońcem i białych podkolanówkach z… koniecznie dwoma paskami. O sukcesach. I wreszcie o schodzeniu ze sceny. Przeczytacie w niej też o treningu, diecie i systematycznej pracy nad tym, by zostać najlepszym wspinaczem w historii. O wszystkim, co interesuje również naszą Fundację, jako że wspinaczka nie od wczoraj leży nam na sercu.

Książka w 2009 roku otrzymała nagrodę główną na Banff Mountain Book Festival i znalazła się wśród finalistów Boardman Tasker Prize for Mountain Literature. W ramach misji Fundacji, w której mieści się popularyzowanie literatury, w tym sprowadzanie na rynek polski brakujących, a cennych tytułów, zrealizowaliśmy tę książkę dla Was, a zatem czytajcie!!!



15.07.2018
Stypendystka Fundacji

Stypendystką Fundacji (stypendium sportowe) na okres 3-mcy została Karolina Ośka. W zamyśle Stypendystki mieści się między innymi bardzo ambitny projekt: pierwsze polskie powtórzenie i najprawdopodobniej trzecie na świecie L’or du temps 7c+ na Grand Capucin (Alpy).



maj/czerwiec 2018

Fundację pochłonęło RODO. Szkolenia, szkolenia, szkolenia.



11.04.2018
Nasi Stypendyści z Biotechnologii PG

Z przyjemnością informujemy, że dokonaliśmy wyboru czwórki stypendystów Fundacji FOSTER na semestr letni br. Jednocześnie przepraszamy za zwłokę w ogłoszeniu nazwisk stypendystów: tym razem pochylaliśmy się nad Państwa problemami zdrowotnymi, które występują często obok trudnej sytuacji materialnej. Zdecydowaliśmy jednak, że musimy trzymać się w pierwszej kolejności kryteriów regulaminowych. Wszystkim Studentom w trakcie rehabilitacji i leczenia życzymy wszelkiej pomyślności, bo zdrowie jest najważniejsze. Nie możemy jednak decydować o przekazaniu środków, kierując się tylko   empatią, choć czasem chcielibyśmy.

[Więcej]



16.03.2018
Stypendia Fundacji FOSTER czekają na studentów Biotechnologii!

Wraz z wiosenną odsłoną programu stypendialnego Fundacji FOSTER kolejne stypendia czekają na tych, którzy do dnia 30 marca br. złożą stosowne wnioski. Przypominamy, że stypendia przeznaczone są dla studentów II- V roku, którzy osiągają dobre wyniki w nauce i znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, a pochodzą z małych miast i terenów wiejskich. Jednocześnie informujemy, że dotychczasowi stypendyści mogą ubiegać się o ponowne stypendium. Wymagania formalne pozostają bez zmian. Komisja stypendialna rozpatrzy złożone podania najpóźniej do dnia 10 kwietnia 2018 r.



12.12.2017
Stypendia Fundacji przyznane

Z przyjemnością informujemy, że dokonaliśmy wyboru czwórki stypendystów Fundacji FOSTER na semestr zimowy 2017/2018 r. Oto nasze stypendystki:

  1. Marlena Walasiewicz, II semestr studia II stopnia
  2. Paulina Jakubiak, II semestr studia II stopnia
  3. Marzena Rzepczyńska, II semestr studia II stopnia
  4. Marta Jancz, II semestr studia II stopnia

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce i w życiu!



20.06.2017
Warsztaty z interpretacji i recytacji tekstu literackiego

Z przyjemnością donosimy, że nasza Fundacja na terenie Szkoły Podstawowej nr 8 w Sopocie zorganizowała warsztaty z interpretacji i recytacji tekstu literackiego z Magdaleną Boć, aktorką, absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Dzieci z klasy II d uczestniczyły w cyklu pięciu zajęć z Panią Magdą, gdzie uczyły się, jak można pracować z tekstem, jak prawidłowo modulować głos, jak artykułować głoski, żeby być słyszanym i zrozumianym.

Rezultatem wysiłków obu stron będzie krótki spektakl przygotowany przez dzieci pod okiem Prowadzącej w dniu zakończenia roku - artystyczne wykonanie dla rodziców "Na straganie" Jana Brzechwy.



24.04.2017
Dodatkowe zajęcia dla grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Sopocie

Z dniem dzisiejszym dzięki staraniom naszej Fundacji dzieci z klasy II d Szkoły Podstawowej nr 8 w Sopocie rozpoczynają cykl warsztatowych zajęć w małych grupach z interpretacji i recytacji tekstu literackiego (z Panią Magdaleną Boć) oraz z "zawiłości języka polskiego" (z Panią Anną Gołębiowską).

W programie m. in recytacja tekstu, praca z głosem, improwizacja, nauka głośnego czytania ze szczególnym zwróceniem uwagi na znaki przestankowe oraz ciekawostki językowe: łamańce językowe, związki frazeologiczne, wyrazy dźwiękonaśladowcze, porównania "zwierzęce" (Fundacja jest dumna jak paw z własnej inicjatywy) i nauka rymowania (co to jest rym, co to jest rytm).

Mamy nadzieję rozbudzić w dzieciach miłość do czytelnictwa i do języka ojczystego!



11.04.2017
Stypendyści w semestrze letnim 2017

W chwili, gdy rozważaliśmy wygaszanie stypendiów, ponieważ w ubiegłym semestrze wpłynęło bardzo mało podań, zasypaliście nas Państwo (lub może Panie!) aplikacjami. Tym razem do rozpatrzenia otrzymaliśmy 13 podań, a wsparcia możemy udzielić tylko czwórce wybranych Stypendystów.

[Więcej]



05.04.2017
Rekrutacja do programu stypendialnego "Klasa"

Zwróciła się do nas Fundacja BGŻ BNP Paribas z prośbą o rozpowszechnienie następującej informacji (co czynimy z przyjemnością).

[Więcej]



02.12.2016
Antoś Wantoch-Rekowski otrzymuje Stypendium dedykowane Fundacji FOSTER

Z radością informujemy, że dokładnie w rok po przyznaniu naszego pierwszego stypendium dedykowanego kolejne otrzymuje nie kto inny, a rodzony brat Stanisława, Antoni Wantoch-Rekowski. Zmotywowany dobrymi wynikami brata w nauce podjął trud i sam przysłał nam świadectwo z czerwonym paskiem. Antoś jest bardzo dobrym uczniem, a przy tym zdolnym, życzliwym, mądrym chłopcem.

[Więcej]



01.12.2016
Stypendia dla studentów PG

W wyniku zamieszania i w związku z wyznaczeniem przez Fundację dodatkowego terminu do składania wniosków (naprawdę, w drodze wyjątku: w terminie wpłynęły tylko dwa podania, ostatniego dnia dodatkowego terminu wyznaczonego do składania podań   dwa dodatkowe, przy czym stempel z Dziekanatu jest z dnia 22.11, czyli  po terminie) informujemy, że przyznaliśmy jeszcze dwa stypendia w tym semestrze. Otrzymają je Panie:

  1. Gabriela Gojlik
  2. Paulina Smolarek

Serdecznie gratulujemy!

W sumie mamy zatem czterech stypendystów, pula przeznaczona na stypendia została zatem wyczerpana i w semestrze letnim wracamy do starych zasad. Będziemy przyznawali kolejne cztery stypendia w kwocie 550 PLN miesięcznie.

Równocześnie uprzejmie prosimy o składanie wniosków w terminie. W przyszłym semestrze nie będzie terminu dodatkowego. Chcemy uniknąć niepotrzebnego zamieszania w Dziekanacie.



24.11.2016
Stypendia dla studentów PG przyznane!

W bieżącym semestrze otrzymają je:

  1. Patrycja Bloch - Biotechnologia Molekularna V rok
  2. Magdalena Piotrowska - Biotechnologia III rok

Serdecznie gratulujemy!

Jednocześnie informujemy, że w związku z małą liczbą wniosków (wpłynęły tylko dwa!), niewykorzystana pula finansowa zwiększy kwotę stypendialną do podziału pomiędzy czterech stypendystów semestru letniego (do 825 PLN miesięcznie).

Zastanawiamy się, czy z przyszłym semestrem nie zakończyć programu stypendialnego Fundacji w związku z małym nim zainteresowaniem - możliwe, że formuła pomocy, którą oferujemy, się wyczerpała i należy przeznaczyć ją na programy naukowo-badawcze, co rozważamy.



26.10.2016
Stypendia Fundacji FOSTER czekają na studentów Biotechnologii!

W związku z podpisaniem nowego porozumienia pomiędzy naszą Fundacją a Politechniką Gdańską, ogłaszamy, że i w roku akademickim 2016/2017 będziemy przyznawać stypendia studentom Wydziału Chemii PG, Kierunek Biotechnologia. W bieżącym semestrze kolejne stypendia w wysokości 550 PLN miesięcznie czekają na tych, którzy do dnia 14 listopada br. złożą stosowne wnioski. Przypominamy, że stypendia przeznaczone są dla studentów II- V roku, którzy osiągają dobre wyniki w nauce i znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, a pochodzą z małych miast i terenów wiejskich. Jednocześnie informujemy, że dotychczasowi stypendyści mogą ubiegać się o ponowne stypendium. Wymagania formalne pozostają bez zmian. Komisja stypendialna rozpatrzy złożone podania najpóźniej do dnia 30 listopada 2016. [więcej]



28.10.2016
Stypendia naukowe dla studentów Biotechnologii 2015/2016

Fundacja Wspierania Inicjatyw Twórczych i Naukowych FOSTER (Fundacja FOSTER) informuje o wznowieniu programu stypendialnego w roku akademickim 2015/2016. W semestrze zimowym mamy kolejne 4 stypendia dla studentów Biotechnologii Wydziału Chemicznego PG. Stypendia Fundacji mają na celu wsparcie finansowe młodych i zdolnych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej; pochodzących z małych miejscowości, terenów wiejskich i studiujących na naszym Wydziale. Stypendium przyznawane jest na jeden semestr z możliwością przedłużenia na kolejny.

[Więcej]



28.06.2016
Fundacja dofinansowuje kolejną publikację

Fundacja po raz kolejny zdecydowała się wesprzeć interesującą pozycję książkową z dziedziny literatury górskiej. Dotowała kwotą 10.000 PLN publikację tłumaczenia debiutu literackiego Andy ego Kirkpatricka pt.: "Psychovertical" (nagroda Boardman Tasker 2008 w dziedzinie literatury górskiej). Książka ukazała się w czerwcu nakładem wydawnictwa Stapis. Więcej tu: http://wspinanie.pl/2016/06/psychovertical-andy-kirkpatrick/




11.05.2016
Jeszcze jedna mądra książka   Gro Dahle "Wojna"

Jest taki projekt, z którego jesteśmy w Fundacji szczególnie dumni. We współpracy z EneDueRabe (której wcześniejszym owocem jest "Zły Pan" [link]) wydaliśmy "Wojnę" Gro Dahle. Trudno o tej książce mówić. Traktuje o rozwodzie rodziców z perspektywy dziecka. Zamiarem Autorek było stworzenie lektury, która mogłaby spełnić terapeutyczną rolę i w naszym przekonaniu intencja doczekała się doskonałej realizacji. Jak "Zły Pan", "Wojna" nie jest książką, którą można podarować każdemu. Wierzymy jednak, że może pomóc wielu dzieciakom, których doświadczeniem życiowym jest rozstanie rodziców.

[Więcej]



15.04.2016
Nasi Stypendyści z Biotechnologii PG

Z przyjemnością informujemy, że dokonaliśmy wyboru czwórki stypendystów Fundacji FOSTER na semestr letni br. Jednocześnie przepraszamy za zwłokę w ogłoszeniu nazwisk stypendystów - sezon chorobowy nadal trwa.

W tym semestrze aplikowało siedmiu kandydatów. Wszyscy, którzy złożyli wnioski, spełnili kryteria regulaminowe i z radością przyznajemy wybranej czwórce nasze skromne dofinansowanie. Przy niejednokrotnie bardzo trudnej lub trudnej sytuacji materialnej lub/ i życiowej - którą kierujemy się w pierwszej kolejności z uwagi na status Fundacji (OPP) - legitymują się bardzo dobrymi wynikami w nauce.

[Więcej]



20.02.2016
Stypendia naukowe dla studentów Biotechnologii

Fundacja Wspierania Inicjatyw Twórczych i Naukowych FOSTER (Fundacja FOSTER) informuje o kolejnych 4 stypendiach w ramach programu stypendialnego skierowanego do studentów Biotechnologii Wydziału Chemicznego PG. Wystarczy złożyć podanie do końca marca br.

[Więcej]



13.01.2016
Mateusz Haładaj ponownym stypendystą Fundacji FOSTER w dziedzinie wspinaczki sportowej

Z dumą informujemy, że po raz kolejny nie odmówiliśmy wsparcia naszemu byłemu stypendyście w dziedzinie wspinaczki sportowej, Mateuszowi Haładajowi, zeszłorocznemu pogromcy drogi o wycenie 9a+ (Papichulo w Olianie, Hiszpania), pierwszemu Polakowi, który zameldował się na tak trudnej linii.

[Więcej]



06.12.2015
Nasi Stypendyści z Biotechnologii PG

Z przyjemnością informujemy, że dokonaliśmy wyboru czwórki stypendystów Fundacji FOSTER na semestr zimowyi br.

Liczba składających podania nas zaskoczyła. W tym semestrze mieliśmy ich tylko 4. Wybór był prostszy niż w latach ubiegłych, acz wszyscy, którzy złożyli wnioski, spełnili kryteria regulaminowe i z radością przyznajemy im nasze skromne dofinansowanie. Przy niejednokrotnie bardzo trudnej lub trudnej sytuacji materialnej lub/ i życiowej - którą kierujemy się w pierwszej kolejności z uwagi na status Fundacji (OPP) - legitymują się bardzo dobrymi wynikami w nauce.

[Więcej]



01.12.2015
Staś Wantoch-Rekowski otrzymuje Stypendium dedykowane Fundacji FOSTER

Z radością informujemy, że naszym najmłodszym   jak dotychczas   stypendystą został Stanisław, a właściwie Staś jeszcze, Wantoch-Rekowski, uczeń klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Dziemianach. Stało się tak z dwóch powodów: Staś jest bardzo dobrym uczniem, w poprzednim roku szkolnym uzyskał promocję z wyróżnieniem . Jest bardzo zdolnym chłopcem. Chciałby móc brać udział również w niektórych zajęciach zgodnych z kierunkiem jego zainteresowań poza szkołą. Przy tym, jest mieszkańcem małego miasteczka, gdzie trudno o szeroką ofertę zajęć dodatkowych, ba, o jakiekolwiek zajęcia nie wymagające dojazdów. Jego rodzina znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, prowadzi gospodarstwo rolne, a na utrzymaniu rodziców jest czwórka dzieci. Jedna z sióstr Stasia jest niepełnosprawna. Mama Stasia zwróciła się do naszej Fundacji z prośbą o wsparcie. Tego typu dofinansowanie mieści się w misji naszej Fundacji i w zasadzie od początku istnienia rozważaliśmy przeznaczenie pewnej części budżetu na takie właśnie, szczególne sytuacje. Uruchomiliśmy zatem z wrześniem br. program o charakterze stałym (patrz: regulamin stypendium dedykowanego Fundacji FOSTER) i Staś stał się jego pierwszym beneficjentem.

Staś bardzo aktywnie udziela się w obowiązkach domowych, wspiera Mamę w rehabilitacji siostry. Jest uczynnym, życzliwym, mądrym chłopcem. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wsparciu będzie dalej harmonijnie się rozwijał, a zdejmiemy z barków jego Mamy chociaż część trosk związanych z utrzymaniem Stasia i jego bieżącą edukacją.



28.10.2015
Stypendia naukowe dla studentów Biotechnologii 2015/2016

Fundacja Wspierania Inicjatyw Twórczych i Naukowych FOSTER (Fundacja FOSTER) informuje o wznowieniu programu stypendialnego w roku akademickim 2015/2016. W semestrze zimowym mamy kolejne 4 stypendia dla studentów Biotechnologii Wydziału Chemicznego PG. Stypendia Fundacji mają na celu wsparcie finansowe młodych i zdolnych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej; pochodzących z małych miejscowości, terenów wiejskich i studiujących na naszym Wydziale. Stypendium przyznawane jest na jeden semestr z możliwością przedłużenia na kolejny.

[Więcej]



10.10.2015
Fundacja dotuje kolejną książkę

Z radością donosimy, że stale dbamy o rozwój czytelnictwa w Polsce. Tym razem dofinansowaliśmy w kwocie 1.500 PLN niezwykłą pozycję: "Istnienie jest uśmiechem z nieba. Tam gdzie Wopławki i tam gdzie Kętrzyn" Mieczysława Ostrowskiego. Pozycja obowiązkowa dla osób emocjonalnie związanych z terenami Warmii i Mazur!

[Więcej]



01.09.2015
Fundacja FOSTER uruchamia program stypendialny o charakterze ciągłym

Niniejszym, z dniem 1 września i początkiem nowego roku szkolnego, Fundacja FOSTER uruchamia program stypendialny o charakterze ciągłym. Chcemy przeznaczyć niewielką część budżetu Fundacji na tzw. Stypendium dedykowane. Będzie to stypendium, o które może ubiegać się każdy uczeń lub student nie osiągający przychodów z innych źródeł, znajdujący się w udokumentowanej, trudnej sytuacji materialnej i/ lub życiowej, a otrzymujący dobre wyniki w nauce oraz pochodzący z obszarów wiejskich lub małych miast i z tego powodu przynależący niejako do grupy zagrożonej wykluczeniem.

[Więcej]



17.04.2015
Nasi Stypendyści z Biotechnologii PG

Z przyjemnością informujemy, że dokonaliśmy wyboru czwórki stypendystów Fundacji FOSTER na semestr letni br.

Liczba składających podania tym razem była mniejsza. W tym semestrze mieliśmy ich tylko 8. Nie ułatwia to jednak wyboru, bo w zasadzie wszyscy ubiegający się o stypendium spełniają założone kryteria. Przy niejednokrotnie bardzo trudnej lub trudnej sytuacji materialnej lub/ i życiowej - którą kierujemy się w pierwszej kolejności z uwagi na status Fundacji (OPP) - legitymują się bardzo dobrymi wynikami w nauce.

[Więcej]



29.11.2014
STYPENDYŚCI FUNDACJI FOSTER

Z przyjemnością informujemy, że dokonaliśmy wyboru czwórki stypendystów Fundacji FOSTER na semestr zimowy br.

W tym semestrze wyjątkowo wpłynęło 16 podań, a już myśleliśmy, że potrzeba naszej działalności wygasa. Wszyscy ubiegający się o stypendium spełniają założone kryteria, wybór jak zwykle - był skomplikowany. Staraliśmy się wybrać studentów najbardziej potrzebujących wsparcia (w naszym przekonaniu). Przy niejednokrotnie bardzo trudnej lub trudnej sytuacji materialnej lub/ i życiowej którą kierujemy się w pierwszej kolejności z uwagi na status Fundacji (OPP) - osoby te legitymują się bardzo dobrymi wynikami w nauce.

Dysponujemy, jak zwykle, czterema stypendiami i w tym semestrze otrzymają je:

  1. Tomasz Pawlikowski
  2. Marta Walaszkowska
  3. Martyna Mroczyńska
  4. Katarzyna Majstrowicz

Składamy serdeczne gratulacje, liczymy, że wyniki naukowe aktualnych stypendystów w tym semestrze będą równie dobre lub lepsze niż te, którymi kierowaliśmy się w wyborze.

Zachęcamy wszystkich ubiegających się w tym rozdaniu oraz innych zainteresowanych do składania wniosków o stypendium Fundacji FOSTER w semestrze letnim 2015 r.



30.10.2014
Stypendia naukowe dla studentów Biotechnologii

Fundacja Wspierania Inicjatyw Twórczych i Naukowych FOSTER (Fundacja FOSTER) informuje o wznowieniu programu stypendialnego w roku akademickim 2014/2015. W semestrze zimowym mamy kolejne 4 stypendia dla studentów Biotechnologii Wydziału Chemicznego PG. Stypendia Fundacji mają na celu wsparcie finansowe młodych i zdolnych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej; pochodzących z małych miejscowości, terenów wiejskich i studiujących na naszym Wydziale. Stypendium przyznawane jest na jeden semestr z możliwością przedłużenia na kolejny.

Kryteria

  • Studenci II-V roku
  • Osiągający dobre wyniki w nauce
  • Znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej bądź życiowej
  • Pochodzący z małych miast lub terenów wiejskich

Wymagania formalne

  • Złożenie pisemnego podania wraz z uzasadnieniem (w podaniu bardzo prosimy podać adres e-mail)
  • Średnia ocen potwierdzona przez Dziekanat

Termin

Wystarczy złożyć podanie do 14 listopada br. z dopiskiem Stypendia Fundacji FOSTER. Komisja stypendialna rozpatrzy podania w terminie nie później niż do dnia 30 listopada 2014.


10.04.2014
Nasi Stypendyści z Biotechnologii PG - semestr letni 2014

Z przyjemnością informujemy, że dokonaliśmy wyboru czwórki stypendystów Fundacji FOSTER na semestr letni br.

Dysponujemy, jak zwykle, czterema stypendiami i w tym semestrze otrzymają je:

  • Katarzyna Majstrowicz
  • Martyna Mroczyńska
  • Damian Rosiak
  • Marcin Tęczar

[Więcej]

3.04.2014
"Całkiem nowe bajeczki" w Zatoce Sztuki

W najbliższą sobotę, 5 kwietnia 2014, Jarosław Wałęsa czyta Całkiem nowe bajeczki w Sopocie, w Zatoce Sztuki. Start o 11:00!
Więcej: http://www.mcka.pl/aktualnosci/wiecej/901.html



16.03.2014
Fundacja ponownie wspiera projekt górsko-wspinaczkowy

Za 2 dni drukarnię opuści książka, w której publikacji mamy swój spory wkład: "Zimne Wojny" Andy`ego Kirkpatricka, laureatka prestiżowej nagrody Boardman Tasker 2012 (w dziedzinie literatury górskiej). Co jakiś czas dokonujemy selekcji tytułów wartościowych książek związanych z tematyką górską na rynku, z końcem 2012 r. roku nasz wybór padł na utwór Andy`ego - pozycję uniwersalną o trudnych do pogodzenia wyborach związanych z uprawieniem ukochanej pasji i posiadaniem dwójki małych dzieci. Czy możliwe do pogodzenia jest bycie światowej klasy wspinaczem i ojcem? Zasugerowaliśmy wybór tytułu wydawcy i wspólnie zrealizowaliśmy przedsięwzięcie. Książka jest wspaniała, wkrótce opublikujemy naszą recenzję, tymczasem czekamy niecierpliwie na pojawienie się tytułu w księgarniach. Zapowiedź można obejrzeć m. in tutaj: (http://www.stapis.com.pl/)

16.03.2014
Stypendia naukowe dla studentów Biotechnologii

Fundacja Wspierania Inicjatyw Twórczych i Naukowych FOSTER (Fundacja FOSTER) informuje o kolejnych 4 stypendiach w ramach programu stypendialnego skierowanego do studentów Biotechnologii Wydziału Chemicznego PG. Wystarczy złożyć podanie do końca marca br.

[Więcej]

15.03.2014
Wsparcie finansowe badań naukowych prowadzonych na Politechnice Gdańskiej

Z dumą informujemy, że po raz kolejny dokładamy się do rozwoju polskiej nauki. Zdecydowaliśmy się dofinansować badania nad skonstruowaniem koniugatów leków do zwalczania coraz pospolitszych grzybic ogólnoustrojowych prowadzone pod kierunkiem dr hab. inż. Elżbiety Luboch, prof. nadzw. PG.

[Więcej]

Konferencja Więzi czy więzy? na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

W imieniu Fundacji Foster miałam przyjemność wziąć udział w części Konferencji Więzy czy więzi w sesji wokół książki pt. "Zły Pan"(patrz więcej: profil facebookowy Wydawnictwa EneDueRabe: https://www.facebook.com/pages/Wydawnictwo-EneDueRabe/115575368478014 ). Tę część prowadziła sama Autorka książeczki, norweska poetka i pisarka Gro Dahle. Polskiemu czytelnikowi nie trzeba tej postaci przedstawiać.

[Więcej]


10.03.2014
Fundacja Foster i "Zły Pan"

Z dumą donosimy, że przyczyniliśmy się do publikacji na polskim rynku tłumaczenia książki pt.: "Zły Pan" autorstwa norweskiego duetu Gro Dahle/Sven Nyhus. Żaden utwór tych Państwa nie przeszedł dotychczas bez echa. Dotowaliśmy tę szczególną lekturę, która, w naszym przekonaniu, ma szansę pomóc wielu osobom stykających się z przemocą ze strony najbliższych osób.

[Więcej]




01.03.2014
Pierwszy stypendysta Fundacji FOSTER w dziedzinie wspinania sportowego

W roku 2014 6-miesięczne stypendium naszej Fundacji zostało przyznane Mateuszowi Haładajowi. Życzymy Mu wytrwałości i dalszych sukcesów sportowych!


Nowe projekty

Fundacja FOSTER z uwagi na zainteresowania osób zaangażowanych w jej działalność (ale przede wszystkim: z uwagi na misję, tj.: wspieranie i promowanie działalności związanej z aktywnością ruchową w różnych dziedzinach sportu i propagującej zdrowy tryb życia), realizuje aktualnie kilka projektów związanych z szeroko pojmowaną tematyką górską i wspinaczkową. W związku z faktem, iż chcielibyśmy dość obszernie relacjonować o tej podjętej przez nas aktywności, stworzyliśmy nową zakładkę w Projektach: Projekty wokół gór i wspinania.

14.01.2014
I już po warsztatach...

Sobotnie wydarzenie (11.01.2014) wokół "Całkiem nowych bajeczek" zgromadziło nas całkiem licznie. Zupełnie nieoczekiwanie zmuszeni byliśmy już w piątek, tj. w przeddzień warsztatów, konsekwentnie odmawiać potwierdzenia zgłoszenia uczestnictwa, bo mieliśmy komplet Najmłodszych na wszystkich stanowiskach ilustratorskich, ba, nie komplet, a nadmiar! Planowaliśmy - z uwagi na komfort pracy Maluchów - nie więcej niż 10-cioro dzieci pracujących jednocześnie z Ilustratorem, a tymczasem było ich zawsze -naście.

[Więcej]

20.12.2013
Warsztaty ilustratorskie wokół "Całkiem nowych bajeczek"

11 stycznia 2014 r. o godz. 11:00 w Ratuszu Staromiejskim na ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku odbędą się WARSZTATY ILUSTROTORSKIE organizowane przez Fundację FOSTER wspólnie z NADBAŁTYCKIM CENTRUM KULTURY.

Ramowy program wydarzenia:
- wspólne czytanie "Całkiem nowych bajeczek". Głosów użyczą nam aktorzy Teatru Miniatura.
- część warsztatowa prowadzona przez:

  • Agatę Berezę
  • Joannę Kurowską
  • Zosię Plucińską
  • Agatę Półtorak
  • Sandrę Szewczuk.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

O warsztatach więcej tutaj. Aby więcej dowiedzieć się o prowadzących, należy otworzyć zakładkę Sylwetki, którą wkrótce rozbudujemy o dodatkowe informacje. Więcej o książeczce znajdą Państwo tutaj.



03.06.2013
"CAŁKIEM NOWE BAJECZKI" W SPRZEDAŻY JUŻ WKRÓTCE

Po 3 latach udało nam się doprowadzić do końca projekt wydawniczy. Przedstawiamy Państwu rezultat tych prac: zbiór 11 opowiadań dla dzieci, z których każde jest autorstwa innego Autora. Każde zilustrowane zostało przez innego Ilustratora. Całość dopina nowatorski projekt graficzny Pracowni (http://www.pracownia.pl/). "Całkiem nowe bajeczki", bo taki tytuł nosi zbiór, są pokłosiem I Konkursu literackiego na bajkę dla dzieci ogłoszonego w Fundacji w 2010 r.

Dlaczego warto pochylić się nad tą publikacją?

  • Bo stanowi przegląd polskiej ilustracji dziecięcej, a warto od najmłodszych lat pokazywać dzieciom bogactwo i różnorodność także w tej dziedzinie i tak kształtować ich gusta.
  • Bo warto usłyszeć głos młodych, prawie nieznanych twórców, którzy mają coś ważnego do powiedzenia małemu czytelnikowi i naprawdę umieją pisać.
  • Bo to utwory nagrodzone i wyróżnione przez grono znawców literatury dziecięcej, które powołaliśmy do rozstrzygnięcia Konkursu: autorkę znanych i lubianych książeczek dla dzieci, dr Roksanę Jędrzejewską-Wróbel oraz pracowników Uniwersytetu Gdańskiego, dr Monikę Pomirską i dr Annę Wasilewską.
  • Bo każdy tekst jest inny; innego autora; reprezentuje indywidualny tok myślenia i odrębny światopogląd, wyrażony w prozie lub wierszem.
  • Bo każdy tekst ma innego ilustratora, który w technice, która mu najbardziej odpowiada i zgodnie z własną wyobraźnią, prezentuje świat przedstawiony.

[Więcej]



12.09.2012
Wspieramy V Konwersatorium Chemii Medycznej

Ponownie zdecydowaliśmy się wygospodarować kwotę pieniężną na wsparcie V Konwersatorium Chemii Medycznej (13-15.09.2012 Lublin) organizowanego pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Chemii Medycznej, Komisji Syntezy i Projektowania Nowych Leków, Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN oraz Sekcji Chemii Leków Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W ramach Konwersatoriów młodzi adepci projektowania leków prezentują swoje osiągnięcia w formie posterów oraz przygotowują się do wystąpień ustnych po polsku i angielsku. Atutem Konwersatoriów są wprowadzone trzy lata temu sesje angielskojęzyczne z wykładami zaproszonych naukowców. Z roku na rok rośnie popularność Konwersatoriów, o czym świadczy liczba uczestników (150 zarejestrowanych w br.) i ilość prezentacji (12 wykładów, 20 komunikatów ustnych i 107 posterów. Połowa prezentacji ustnych będzie w języku angielskim). Fundacja dostrzega zbieżność celów Konwersatoriów z własną misją wspierania inicjatyw naukowych i z dumą przekazuje środki na druk Książki Abstraktów.



02.01.2012
I edycja Konkursu literackiego i jej pokłosie

Jest troszkę tak, że komunikuję Państwu rzadko albo wcale o postępach prac, bo komunikat ten wymaga ode mnie pochylenia głowy i przeprosin, a przychodzi mi to z ciężkim sercem. Przepraszam Autorów, że do dziś książeczki nie ma w ofercie rynkowej. Nie uszło zapewne uwagi Autorów, że odwlekanie daty publikacji nie leży w ich interesie: bo cóż to za promocja twórców i twórczości, jeśli wokół książeczki ciągle jest cicho?! Jeden z Autorów dał nam słusznie odczuć gorycz własnego rozczarowania... rozczarowania brakiem profesjonalizmu w naszych działaniach.

[Więcej]



30.11.2011
II Konkurs literacki na bajkę dla dzieci rozstrzygnięty

Z miesięcznym opóźnieniem, wynikającym także z wydłużenia terminu do nadsyłania prac konkursowych, donosimy o wynikach II Konkursu literackiego na bajkę dla dzieci. Tym razem w pierwszej kolejności opublikujemy listę Autorów niepełnoletnich, którzy zasłużyli na najwyższe laury...

[Więcej]



31.10.2011
Konkurs na bajkę - II edycja

Informujemy, że w związku z wydłużeniem pierwotnego terminu nadsyłania prac, przesuwamy również termin ogłoszenia wyników konkursu najpóźniej do 30 listopada 2011. Niewykluczone, że uda nam się podsumować pracę Jury wcześniej, zatem proszę zaglądać na naszą stronę.

Przepraszamy szanownych Autorów, prosimy o cierpliwość, chcielibyśmy dać jednak więcej czasu do namysłu Jury.

AG

31.08.2011
II KONKURS LITERACKI NA BAJKĘ DLA DZIECI - NADAL TRWA

Z uwagi na niewielką liczbę nadesłanych prac, przedłużamy termin trwania konkursu o miesiąc, tj. do 30 września 2011 roku. Tak, jak w roku ubiegłym, ilość utworów nas pozytywnie zaskoczyła , ba, przerosła wszelkie oczekiwania, tak w tym roku musieliśmy z pokorą opuścić głowy i uznać własny błąd, którego przyczyn jeszcze szukamy. Może nie należy rozstrzygać konkursów w okresie wakacyjnym, który sprzyja bardziej urlopom, a nie twórczości. Może objaśnianie świata, które nam wydało się atrakcyjne, dla potencjalnych piszących wcale takie nie jest - świat w swej złożoności da się jedynie przybliżyć, a nie objaśnić. Któż to wie? W roku ubiegłym uznaliśmy, że to znaczące, że tyle osób chciało podzielić się własną twórczością. Kilkanaście utworów z ubiegłorocznej puli znajdzie się na półkach księgarskich, choć jeszcze nie powiemy wkrótce, bo lepiej nie zapeszać. Próbując ratować tegoroczną inicjatywę i uzasadnić czas, który chcemy zabrać jurorom, dajemy Wam jeszcze szansę, nie zawiedźcie, piszcie, proszę! Może wrzesień, jako, że szkoła, że praca - sprzyja pracowitości i pochyleniu się nad klawiaturą. Czekamy na Wasze prace!

AG

01.09.2011
KRÓTKA RELACJA Z FINAŁÓW ODYSEI UMYSŁU 2011

Od 32. Światowych Finałów Odysei Umysłu dzieli nas kilkumiesięczny okres (maj 2011), zatem czas najwyższy wstawić krótką relację i materiał fotograficzny dostarczony przez dwie drużyny z Topolówki (III Liceum Ogólnokształcące) w Gdańsku. Obie drużyny, które uzyskały prawa do reprezentacji Polski w tegorocznych Finałach, spisały się wspaniale: zajęły odpowiednio 5. i 16. miejsce w ogólnej klasyfikacji (przypomnijmy, startowało 120 drużyn z całego świata! Należą się gratulacje!). Fundacja ma swój skromny udział w tym sukcesie - wspieraliśmy finansowo wyjazd uczniów do Maryland, USA (więcej tutaj).

AG

08.09.2011

Fundacja FOSTER wsparła darowizną IV Konwersatorium Chemii Medycznej (08-10.09.2011 Lublin) organizowane pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Chemii Medycznej, Komisji Syntezy i Projektowania Nowych Leków, Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN oraz Sekcji Chemii Leków Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (więcej: http://farmacja.cm-uj.krakow.pl/~ptchm/Lublin/index.html). W ramach Konwersatoriów młodzi adepci projektowania leków prezentują swoje osiągnięcia w formie posterów oraz przygotowują się do wystąpień ustnych po polsku i angielsku. Atutem Konwersatoriów są wprowadzone dwa lata temu sesje angielskojęzyczne z wykładami zaproszonych naukowców cieszących się międzynarodowym uznaniem. Z roku na rok rośnie popularność Konwersatoriów, o czym świadczy liczba uczestników i ilość prezentacji. W br. zgłoszono 92 postery przy 131 zarejestrowanych uczestnikach. Fundacja dostrzegła zbieżność celów Konwersatoriów z własną misją wspierania inicjatyw naukowych, i z dumą przyczyniła się do druku Książki Abstraktów.

AG

01.06.2011
II KONKURS LITERACKI NA BAJKĘ DLA DZIECI

W okrąglą rocznicę naszej poprzedniej inicjatywy, w Dzień Dziecka, Fundacja FOSTER ogłasza II Konkurs literacki na bajkę dla dzieci. Tym razem słowo "bajka" jest tylko wskazówką. W uprzedniej edycji spostrzegliśmy, że szkoda sprowadzać i ograniczać twórczość kierowaną do dzieci tylko do tegoż terminu, ponieważ równie piękne treściowo mogą być baśnie, opowiadania czy powiastki. Hasłem przewodnim niech będzie: OBJAŚNIANIE ŚWIATA. Nadesłany utwór ma za zadanie zaspokajać ciekawość przejawianą przez najmłodszych w stosunku do otaczającej ich rzeczywistości. Objaw ogromnego głodu wiedzy o świecie jest znany wszystkim rodzicom, którzy borykają się nieustannie z pytaniami: "ale czemu, a dlaczego, a po co?". Spróbujmy w nadesłanych tekstach sprostać temu zadaniu i odpowiedzieć najmłodszemu odbiorcy na dowolnie sformułowane pytanie o sens zaobserwowanego zjawiska lub wydarzenia; o uczucia, porządek świata czy reguły rządzące ludzkim życiem, losem czy wyborami. Nic nie uprzedzi dziecięcego szczebiotu, nie da się, i na szczęście, przerwać potoku pytań. Niech zatem nasze "bajki" udzielą choćby kilku mądrych odpowiedzi. Może da się wytłumaczyć, dlaczego po zimie następuje wiosna, czy mucha musi latać a już na przykład kret nie, skąd się bierze deszcz i czy na tęczę trzeba zasłużyć.

[Więcej]

31.05.2011
I Konkurs literacki na bajkę dla dzieci (2010) - aktualności

Powinniśmy mówić o tym, co się nam udało. Że mamy 11 wspaniałych utworów, które nagrodziliśmy i wyróżniliśmy w Konkursie 2010. Że pojawiło się co najmniej kilka jeszcze tekstów, które chcielibyśmy zaprezentować szerszej publiczności, bo choć nie zmieściły się w regulaminowych ramach zakreślonych dla - tylko - 10 najlepszych prac , były tak dobre, że chcieliśmy o nich wspomnieć. Że wysoki poziom nadesłanych utworów nas zaskoczył, jak również zainteresowanie samym konkursem przerosło nasze oczekiwania. Że w zachwyt wprawiły nas piszące dzieci. Że, wreszcie, wywiązaliśmy się z wypłat nagród, że zaprojektowaliśmy i późno, ale jednak, rozesłaliśmy specjalne dyplomy dla nagrodzonych i wyróżnionych niepełnoletnich Autorów.

Ale to nic w świetle tego, co nam się nie udało. Nie ma JESZCZE książki, którą obiecaliśmy przede wszystkim najmłodszym, ale i sobie, i także Laureatom. Jeszcze oznacza na szczęście przesunięcie terminu, a nie zarzucenie projektu.

[Więcej]



23.05.2011
ODYSEJA UMYSŁU 2011

Donosimy z dumą, że wsparliśmy finansowo polską reprezentację wyjeżdżającą na 32. Światowy Finał Odysei Umysłu odbywający się w Maryland, USA. Trzymamy kciuki za dwie drużyny z II LO w Gdańsku (Topolówka). Więcej na stronie www.topolowka.pl/odyseja. Wkrótce obszerna relacja z Finału.
[AG]



14.02.2011

WYNIKI I KONKURSU LITERACKIEGO NA BAJKĘ DLA DZIECI

Z podziękowaniem za cierpliwość, bo jesteśmy w zwłoce w odniesieniu do regulaminowego terminu rozstrzygnięcia, i z ogromną radością, podajemy nazwiska laureatów oraz tytuły utworów, które zostały nagrodzone w I Konkursie Fundacji Foster na bajkę dla dzieci.

[Więcej]

26.01.2011
Przesunięcie terminu ogłoszenia wyników I Konkursu literackiego na bajkę dla dzieci

Informujemy, że ogłoszenie laureatów konkursu Fundacji FOSTER na bajkę nastąpi nie wcześniej niż 15 lutego br. Jury podwaja wysiłki, żeby wskazać zwycięzców jak najszybciej. Zasypali nas Państwo niespodziewanie dużą ilością prac, co bardzo nas to cieszy, ale stąd też nieplanowana zwłoka. Robimy, co w naszej mocy, żeby nie opóźniać rozstrzygnięcia dłużej niż to niezbędne, niemniej chcemy pozwolić Jurorom wykonać ich pracę jak najrzetelniej. Jeszcze raz przepraszamy za opóźnienie.



14.12.2010 r.

Fundacja FOSTER serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa Wandy Wrzesień "Wanda Wrzesień (1947 - 2008 ) In Memoriam" organizowanej wraz z Towarzystwem Przyjaciół Sopotu w Dworku Sierakowskich, ul. Czyżewskiego 12 w Sopocie. Wystawę rozpocznie wernisaż w dniu 22 stycznia 2011 r. o godzinie 16:00. Prace sopockiej artystki można oglądać w Dworku do 4 lutego 2011 r.





17.11.2010
OTWARTE WARSZTATY TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO 20-21 LISTOPADA 2010, GDAŃSK ODWOŁANE
Mariusz Jędrzejewski & Filip Szatarski

Ze smutkiem informujemy, że jesteśmy zmuszeni odwołać sobotnio-niedzielne zajęcia. Borykaliśmy się z niewielką liczbą zgłoszeń, które w rezultacie zaczęły spływać. Niestety, pojawił się inny, osobisty kłopot i w rezultacie nasz prowadzący Mariusz Jędrzejewski nie dotrze z Francji na czas. Z pokorą przychodzi nam zaakceptować wypadek losowy i liczyć, że warsztaty, jakkolwiek dziś odwołane, odbędą się w innym terminie. Wkrótce. Zainteresowanych bardzo przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość. Zaglądajcie na naszą stronę - wkrótce postaramy się zrekompensować Wam to rozczarowanie najlepiej, jak potrafimy. Innymi warsztatami.!



15.11.2010
Komunikat: Otwarte Warsztaty Tańca Współczesnego 20-21 listopada 2010, Gdańsk

Na zgłoszenia Uczestników czekamy tylko do końca dnia 17 listopada 2011 roku. Jeśli do tego terminu nie uda nam się zebrać grupy kilkunastoosobowej, będziemy zmuszeni odwołać warsztaty. Liczymy, że uda nam się tego uniknąć, ale nie zależy to od nas: los warsztatów się waży i zależy tylko od zainteresowanych tańcem współczesnym. Miejmy nadzieję, do zobaczenia! Serdecznie zapraszamy!



1.11.2010

Upłynął termin do nadsyłania prac na I Konkurs literacki na bajkę dla dzieci. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za nadesłane teksty. Zasypali nas Państwo bajkami! Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania! Na konkurs napłynęło blisko 300 tekstów: autorów pełno- i niepełnoletnich (tych młodszych zwłaszcza dopingujemy do dalszego pisania!) z całej Polski; bajek krótszych i dłuższych; prozą i wierszem. Zaskoczył nas bardzo pozytywny odbiór naszej inicjatywy, spotkaliśmy się z wieloma ciepłymi komentarzami i słowami zachęty z Państwa strony, za które również ogromnie dziękujemy. Przed Fundacją, a zwłaszcza przed Jurorami stoi teraz ogrom pracy związanej z oceną tekstów i wyłonieniem laureatów. Prosimy zatem o cierpliwość, wszelkie informacje o przebiegu, jak i wynikach konkursu będziemy publikować na stronie domowej.



OPEN CONTEMPORARY DANCE WORKSHOP III

termin i miejsce: 20-21.11.2010 GDAŃSK

Otwarte Warsztaty Tańca Współczesnego
Mariusz Jędrzejewski & Filip Szatarski

Fundacja FOSTER wraz z Mariuszem Jędrzejewskim oraz Filipem Szatarskim serdecznie zapraszają na kolejną edycję Otwartych Warsztatów Tańca Współczesnego, które odbędą się w Gdańsku przy ulicy Grunwaldzkiej 355 (Studio Tańca Pod Kwadratem, Dariusz Lendo) w dniach 20-21 listopada 2010 roku, godz. 9:00 - 16:00. Liczba miejsc ograniczona. Koszt: 150 PLN.

[Więcej]

14.10.2010

I Konkurs literacki na bajkę dla dzieci

31 października 2010 mija termin nadsyłania prac konkursowych.

Czekamy na Twoją bajkę!

[Więcej]

01.06.2010

W dniu szczególnym, bo Dniu Dziecka, Fundacja Wspierania Inicjatyw Twórczych i Naukowych ogłasza I Konkurs literacki na bajkę dla dzieci. Przedsięwzięcie jest organizowane z myślą o najmłodszych, tych w wieku przed-przedszkolnym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Do udziału zapraszamy wszystkich bajkopisarzy, który czują, że mają własną, oryginalną historyjkę do opowiedzenia. Liczymy także na młode talenty!

[Więcej]

31.05.2010

Fundacja FOSTER w ramach współpracy z Kołem Studentów Biotechnologii Politechniki Gdańskiej wsparła tegoroczny VIII Bałtycki Festiwal Nauki (27- 29.05.2010). Dzięki nam doposażone zostały stanowiska rozlokowane przed Wydziałem Chemii. Co na nich się działo? ? zobaczcie sami .

[Więcej]

25.11.2008
1% PODATKU DLA FUNDACJI FOSTER

FORTIS BANK POLSKA SA, 89 1600 1114 0004 0702 1339 5001

Z radością donosimy, że dnia 25 listopada 2008 roku Fundacja Wspierania inicjatyw Twórczych i Naukowych FOSTER uzyskała wpis do rejestru prowadzonego przez KRS przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ, Wydział VIII Gospodarczy o nadaniu jej statusu organizacji pożytku publicznego. Tym samym, Fundacja FOSTER będzie uprawniona do otrzymywania wpłat z tytułu odpisów 1% podatku naliczanych w zeznaniach rocznych PIT osób fizycznych za rok 2008.

[Więcej]

26.10.2008
WSPOMNIENIE - WANDA WRZESIEŃ

Jesienna aura i zbliżający się 1 listopada sprzyjają wspominaniu tych, którzy odeszli. To wcale nie znaczy, że na co dzień zapomnieliśmy, to tylko tyle, że w tym właśnie czasie łatwiej jest głośno mówić o pustce i braku, o tym, że "cmentarze pełne są ludzi niezastąpionych" [S.J. Lec]. Planowaliśmy poprzez Fundację FOSTER otoczyć opieką Panią Wandę Wrzesień, artystę plastyka, absolwentkę łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, całe życie związaną z Sopotem. Nie zdążyliśmy...

[Więcej]

15.04.2008
I po warsztatach…

Nastroje od depresji do euforii towarzyszące odbieraniu poczty (nerwy przy braku rejestracji, ulga i satysfakcja po potwierdzeniu każdego zgłoszenia), codzienne monitorowanie ilości wejść na stronę, niekończące się narady telefoniczne z Mariuszem i Chiharu, wreszcie przylot Mariusza, debaty nad tym, jak dopiąć wszystko na ostatni guzik, same warsztaty – już za nami.

[Więcej]